שולחן כתיבה להרגלי למידה טובים

אחד האתגרים המורכבים של הורים לילדים בבית ספר הוא בהקניית הרגלי למידה. אינספור גירויים מסביב, רעשי רקע, טלוויזיה, הזמנות של חברים, משחקים, המחשב, הם מתמגנטים לכל מה שבחדר או בבית ולא תמיד מוצאים שקט נפשי לשבת, להתרכז, ללמוד. הרגלי למידה טובים חשוב להקנות כבר בגיל צעיר מאוד, כשהילד עומד להתחיל כיתה א'.

 

חשוב שהוא יסתגל לסיטואציה בה הוא מתבקש להתרכז בדבר אחד, בהכנת חוברות, בתוכנות לימודים במחשב ומכאן גם עולה הצורך החיוני ברכישת שולחן כתיבה והסבת פינה בחדר לפינת לימוד מדוגמת, שלווה, שתשרה עליו רוגע לאורך זמן. ילדים שמתרגלים להכין שיעורי בית בוריאציות יצירתיות אך מאולתרות ולא בהכרח נוחות כגון על המיטה, על השטיח, באמצע הסלון או במטבח עשויים להיתקל בקשיי ריכוז. חשוב מאוד שלילד תהיה פינה משלו או פינה מוגדרת כלשהי בבית בה יהיה שולחן כתיבה ופינה זו תהיה מוקדשת ללימודים. לפניכם מספר הרגלים מחוץ כלפי פנים (הפן האסתטי והפונקציונאלי) בכל מה שקשור להרגלי לימוד חשובים.

 

פינה ייעודית ללימודים

אפילו אם חדר הילדים קטן או צפוף או אין בו מקום לפינת לימודים, נסו למצוא דרך להסב פינה כלשהי בבית או בחדר לפינת לימוד. אתם יכולים לרכוש שולחן כתיבה בגודל המתאים לפי הפינה, רצוי שהשולחן יהיה נוח לילד, שהוא יוכל לפרוש עליו את כלי הכתיבה ואף להניח עליו בעת הצורך מחשב. שולחן כתיבה ממוצע נע בין 120 ס"מ אורך ל-60 ס"מ רוחב. נסו לבודד את הפינה ככל האפשר, כדי שהילד יזכה בשקט ובשלווה בעת ניסיונותיו להתרכז בלימודים. אם הפינה קרובה מדי לחדר המשחקים, למטבח או לזית פעילויות רוחשת כלשהי, תוכלו למקם מחיצת הזזה מסביב וכך לתת לו פרטיות וגם תחושה של חיץ בין פעילות פנאי לפעילות לימודים במרחב הכולל. 

 

כל חומרי הלימוד בהישג יד

כשמעצבים פינת לימוד לילד, כמובן שיש צורך ברכישת שולחן כתיבה, אך חשבו גם על פתרונות אחסון נלווים של אביזרי לימוד וחומרי לימוד שיעמדו לרשות הילד ויהיו בהישג ידו בעת הצורך. בחרו שולחן כתיבה עם מגירות או הוסיפו שידת מגירות או כוורת תלייה לספרים, מחברות וקלסרים. 

 

זמן קבוע ללימודים

גם אם הילד מתרגל לבלות בסביבת פינת הלימודים שלו וסביב שולחן הכתיבה, חשוב מאוד להפריד בין זמן למשחקים לבין לימודים . ערכו לוח שעות קבוע עבור הילדים, זכרו כמה שגרה חשובה וחיונית לילדים. קחו בחשבון שכשהוא שב מבית הספר או מהצהרון הוא זקוק קצת זמן להירגע, להתנתק ולנוח ולאחר מכן, שאכל ונח מעט, הוא יכול להתחיל ללמוד. שימו אפילו שעון שיזכיר לו שהגיע הזמן להכין שיעורי בית או ללמוד, כבו את המחשב (אלא אם המטלה ללימודים קשורה למחשב או יש צורך להסתייע במחשב), נסו לבודד את שולחן הכתיבה, לשבת לידו, להשגיח שהוא לומד או לבדוק מרחוק אם הוא מצליח להתרכז ואכן זוכר שהגיע הזמן ללמוד.

 

 

 

  • Facebook Social Icon
  • 7aff3d_4d6533659fc84a939834853da6addc8d.jpg_srz_p_.jpg
  • Pinterest Social Icon